Какво е палатка?
Палатката е преносим подслон, който представлява платно, опънато на поддържаща рамка, съставена от рейки, въжета и колчета. Служи като временно убежище при полеви условия и намира широко приложение при различни дейности на открито – къмпинг, туризъм, алпинизъм, излет в планината, лов и риболов, аварийни ситуации, научни експедиции, фестивали, протестни движения, както и за целите на армията. Фактът, че палатките са лесни за пренасяне и монтиране, ги прави предпочитано и особено полезно къмпинг оборудване за всеки турист.
За какви цели е служела палатката в миналото?
Най-ранните сведения за изпозлването на палатки като жилища датират още от ранната Желязна епоха. За тях се споменава и в Библията – в Битие 04:20 се разказва за Джабал, представен като първия човек, който живеел в палатка и отглеждал овце и кози.
По-късно палатките служели за временен подслон на войниците от Римската армия – те използвали палатки от кожа, копия на които се пресъздават и днес като модерни палатки. Военните палатки са имали сравнително прост дизайн, а приложението им може да се сравни с днешното – за осигуряване на временно убежище за малък брой хора.
Моделът на традиционните номадски шатри, по-известни като юрти, и днес вдъхновява – елементи от него се възраждат в някои съвременни видове палатки. В миналото юртите са били важна част от бита на номадските племена, които са известни с факта, че не са водили уседнал живот, а са били постоянно в движение. Придвижвали са се от един регион на друг, без да се застояват за дълго, и за целта им е било нужно „подвижно убежище”, което да играе ролята на дом, където и да се намират. Така юртите се оказват особено полезни. Те представлявали преносимо жилище, съставено от кръгла дървена конструкция, която е покрита с кече, изработено от овча вълна. Това е било идеалното подвижно жилище за тях, тъй като е лесно за пренасяне, сглобяване и разглобяване, предпазва от дъжд и вятър, а през горещите дни осигурява прохладно вътрешно пространство.
Индианските племена от Северна Америка са използвали друг тип палатки за свое убежище – т. нар. типи, което от сиукски език означава „жилище”. Типито има конусовидна форма и представлява скеле от пръти с покривало, изработено от бизонова или еленова кожа. Прътите са подредени под формата на конус, като в горната част се завързват. Върху тях се поставя покривалото, което е под формата на голям полукръг, а в горната част се оставя отвор за дима. Подът на типито е застлан с кожи, а големината зависи от нуждите и предпочитанията на всяко индианско семейство. Интересен факт е, че подобни жилища се срещат още през палеолита.
Палатките се използват от векове насам, а креативността на хората по отношение на техния дизайн и конструкция не спира да расте. Тъй като подслонът е от първа необходимост за всеки човек при определени условия, нуждата от палатки не затихва. От палатка се нуждае всеки, който се намира далеч от дома си и няма къде да пренощува – от войниците на Римската армия, нуждаещи се от подслон по време на военни действия, през овчарите, на които се налага с дни да нощуват под окрито небе, до съвременните туристи, които обичат къмпинга и близостта с природата.
Кои са основните компоненти на една къмпинг палатка?
Основна външна част на палатката
Един от най-важните компоненти на всяка палатка е платнището – това е нейната покривна част. Нарича се още покривало на палатка. Целта му е да предпазва вътрешната част от външните условия – дъжд, вятър или слънце. Най-често покривалото е направено от водоустойчив полиестер (плат от синтетични влакна, който не се мачка, изсъхва бързо при намокряне, лесен е за почистване и предпазва от вредните UV лъчи). Друг вариант е полиетиленово покривало за палатка, което също предпазва от дъжд, но не гарантира издръжливост в дългосрочен план. При двуслойните палатки само външната част е от водоустойчив материал.
Основна вътрешна част на палатката
Вътрешната част на палатката също е важна – това е зона за спане и пребиваване, която трябва да бъде добре защитена и удобна. Това означава, че двуслойните палатки осигуряват най-добра защита от метеорологичните условия. При този тип палатки външната част е платнището, а вътрешната – спално (изолирано) помещение. Подобно помещение липсва при еднослойни палатки, тъй като при тях изолацията от външния свят е осигурена само от едно покривало.
Други компоненти на палатката
Рейките са друг основен компонент на палатката – те съставят нейната конструкция (скелето) и обособяват каква да бъде формата й. Те са свързани помежду си чрез ластична корда, а самата конструкция се образува при тяхното огъване. Материалите, от които се изработват рейки, са фибростъкло, стомана, алуминий или карбон. Рейки от фибростъкло се продават и отделно – те са по-евтин вариант, който обаче не гарантира 100% здравина на палатката. По-леки и значително по-надеждни са палатките с алуминиеви рейки, които осигуряват максимална устойчивост на дъжд и силен вятър.
Подът е основата на всяка палатка. Той осигурява водоустойчива бариера между земята и спалния чувал. При двуслойните туристически палатки подът е пришит към спалното помещение, а при еднослойните се закупува отделно – би могъл да се пришие към платнището, спалното помещение, да се закачи чрез куки, чрез цип или да се носи допълнително. Подовете, които не са пришити, осигуряват по-малка защита от насекоми, които могат да влязат в палатката през някоя малка пролука. Най-често палатките се предлагат с полиетиленов под, който е максимално олекотен, устойчив на износване и е с нанесено при производството полиуретаново покритие.
Обтегачите са важетата, чрез които палатката трябва да бъде опъната, за да не позволи на плата да увисне и да подсигури защита от вятър и дъжд. Те се опъват чрез специални клинове, които се забиват в земята – това са т. нар. колчета за осигуряване. Те спомагат за оформянето на палатката и придаването на допълнителна стабилност. Могат да бъдат изработени от дърво, пластмаса, стомана или алуминий.
Задължителен компонент за всяка палатка е нейната чанта за транспорт и съхранение, тъй като, благодарение на нея, тя може да се пренася в разглобено състояние от едно място на друго, без опасност от загуба на някои от компонентите.
Видове палатки
Според метеорологичните условия или сезона: зимни палатки, палатки за лошо време, палатки за ветровито време, палатки за топло време
Важна особеност на т. нар. зимни палатки (палатки, пригодени за много студено време) е тяхната големина. Нуждата от широко пространство при този тип палатки е особено голяма – нужна е също добра вентилация, за да може да се готви вътре. Изградени са от възможно най-добрите материали, тъй като е предвидено да издържат на всякакви условия. Важно е колчетата за осигуряване да са направени от по-качествен материал, например алуминий, а платнището да е от водоустойчив полиестер. Зимните палатки задължително са двуслойни, като външната част трябва при всички случаи да обхваща терена без пролуки.
Палатките, пригодени за лошо време (дъжд, сняг, силен вятър), са конструирани по същия начин. При тях също е важно да има достатъчно вътрешно пространство, за да може да се готви, външната палатка да достига терена и да има възможно най-малко шевове (същото важи и за дъното), както и да има поне 10 см разстояние между вътрешната и външната палатка. Важно е също входовете да са пригодени така, че при отварянето им да не попадне вода или сняг във вътрешната част.
Всяка палатка за ветровито време на първо място трябва да има здрави рейки от качествени материали, а също и здрави ципове, които да не се отварят лесно. При този тип палатки големината също е от значение, но в случая е важно да бъдат малки палатки, тъй като те издържат на силен вятър. Входовете трябва да са два, разположени един срещу друг, като единият винаги да бъде от подветрената страна. Нужни са повече и по-дълги въжета за опъване, които да придържат рейките.
Палатки за топло време са особено необходими при къмпинг през лятото. При тях е важно, ако е двуслойна, външният слой да може да се маха при по-високи температури. Предпазването от насекоми също е от значение през летния сезон – затова този тип палатки често имат мрежа против комари, която служи и за по-добро проветряване на палатката. В този случаи външната палатка не е нужно да стига до терена, дори е препоръчително да има пролуки, отново за по-добро проветряване. Летни палатки обикновено се предлагат в светли цветове.
Според слоевете: еднослойни палатки и двуслойни палатки
Според теглото: ултралеки палатки, тежки палатки (семейни палатки), мултифункционални палатки
Ултралеките къмпинг палатки са изработени от свръхлеки материали. Рейките са направени или от карбон, или от олекотени алуминиеви сплави. Съответно теглото им е минимално – между 1 и 3 кг. Използват се най-вече за туристически цели, тъй като са лесни за пренасяне в туристическа раница. Състоят се от едно спално помещение, пригодено за един-двама души. Разпъват се бързо и лесно – за около 5 минути.
Семейните къмпинг палатки са значително по-тежки – над 10 кг. Могат да имат както едно голямо, така и няколко по-малки помещения, като са пригодени за повече хора – между 3 и 8 души. Рейките на този тип палатки са стабилни, най-често направени от алуминий, стомана или фибростъкло. Поради по-голямото тегло на семейните палатки, те се използват от хора, които отиват на по-продължителен къмпинг или друго мероприятие, до което стигат с кола. Разпъването им отнема повече време (между 10 и 30 минути), затова са най-подходящи при продължителен престой на едно и също място.
Мултифункционалните къмпинг палатки са нещо средно между ултралеките и семейните. Теглото им варира между 4 и 8 кг, разпъването им отнема между 10 и 20 минути, а броят на хората, които побират, е от един до четирима души. Най-често имат едно спално помещение плюс преддверие.
Според конструкцията: куполни палатки, тунелни палатки и палатки хибрид между куполни и тунелни
При куполните палатки основните рейки тръгват от земята и се огъват, а при най-високата точка се преплитат под формата на кръст и образуват купол. Известни са още като палатки тип иглу. Предлагат се в различни размери – от леки палатки за двама души до по-високи (над 180 см) и съответно по-тежки, побиращи между 6 и 9 души. Могат да бъдат както двуслойни, така и еднослойни, с възможност за добавяне на допълнително платнище за под или стена. В конструкцията на куполните палатки не са включени обтегачи и колчета за осигуряване, тъй като се считат за „свободно стоящи”, но при силен вятър е нужно допълнително подпиране.
При тунелните палатки основните рейки също тръгват от земята и се огъват, но приемайки формата на арка. Рейките не се докосват и са разположени една зад друга, като по този начин образуват тунел. Този тип палатки предлагат по-използваемо вътрешно пространство, отколкото куполните със същия размер, но почти винаги се нуждаят от обтегачи и колчета за осигуряване, за да бъдат по-устойчиви. В повечето случаи, тунелните палатки са двуслойни. Размерите им варират между единична палатка и палатка за 8-10 души, чиято височина достига 180 см. Най-често срещаните модели имат спално помещение в единия край и вестибюл (антре) в другия или две спални помещения и вестибюл по средата.
Третият тип палатки според конструкцията са съчетание между куполна и тунелна палатка. Единият вариант при тях е основният купол да служи за спално помещение – една или две от рейките, образували обръч, са свързани чрез тунел към куполната част, което образува верандата. Друг вариант е голямата куполна част да служи за всекидневна, а 4 тунелни разширения да съставят спалното помещение.
Други видове: бързоразпъващи се палатки, фестивални палатки, детски палатки
Бързоразпъващите се палатки, известни също като pop-up палатки, се разпъват без сглобяване. Те са сравнително нов вид палатки, направени от гъвкави рейки от фибростъкло (най-често), които се навиват и придават кръгла форма на палатката. Единственото усилие, което е нужно, за да се нагоди палатката, е да се постави на земята и обтегачите с колчетата да се опънат. Повечето палатки от този тип са еднослойни, не са пригодени за ветровито време, поради високата гъвкавост на рейките.
Фестивалните палатки са подходящи за начинаещи къмпингари или изобщо за хора, които рядко имат нужда от палатка. Подходящи са за една-две нощувки и са направени от сравнително евтини и не особено качествени материали, поради което не са подходящи за дъжд и силен вятър, а понякога дори покривалото им не е изработено от водоустойчив материал. Пригодени са за един-двама до трима души.
Детските палатки са със значително по-малки размери дори от единичните палатки за къмпинг. Те са леки, лесни за пренасяне и сглобяване, но не са подходящи за туризъм, а по-скоро за детска игра – поставят се в градината, подходящи са и за детска стая. Структурата на детските палатки е по-опростена – тънки пластмасови рейки и покривало от винил (материал, който позволява високо качество при изобразяване на цветни картинки върху него и запазване на цветовете за дълго време, както и гладка повърхност, която лесно се почиства).