Всеки ловец се нуждае от подходящо ловно оборудване, което не само би помогнало за успешен улов, но и би допринесло допълнителен комфорт и улеснение на ловеца. Става въпрос за допълнителните ловни аксесоари, които не са за пренебрегване. Такива са различните видове стойки за стрелба – моноподи, биподи (или двуподи, двуноги) и триподи (триноги). Имената на първите две имат латински и гръцки корени – „моно” и „би” означават едно и две, а „под” – крака, нозе. А думата „трипод” идва изцяло от латинската „tripodis”, която означава „трикрак”.
Какво е монопод?
Моноподът е най-обикновеният вид стойка за стрелба. Както личи от името му (монопод = един крак), той представлява единичен стълб, който се използва за поставяне и подкрепа на ловни пушки, фотоапарати, видео камери, бинокли и други инструменти, при които се изисква прецизна употреба. Моноподите осигуряват стабилност, улесняват и подпомагат дейността на ловеца/фотографа и са чудесно помощно средство против измаряне на ръцете, когато се изисква по-продължително стоене на едно място и използване на съответния инструмент.
Основно предимство на моноподите пред всички останали стойки за стрелба е тяхната лека структура, при която теглото е сведено до минимум, тъй като стълбът е само един. Друго положително качество на моноподите е тяхната сгъваема конструкция. Това ги прави удобни за бързо и лесно преместване, компактни за поставяне в кола или при самия багаж по време на път, благодарение на малкото място, което заемат. Освен като ловен аксесоар, моноподите могат да бъдат и полезно къмпинг оборудване – ако човек къмпингува на красиво място и иска да заснеме природата с фотоапарата си, тази компактна стойка идва на помощ. Универсалността на моноподите оправдава другото име, с което са наричани – униподи. Нека научим малко повече за приложението им.
Приложение на моноподите
Моноподът служи като стойка за фотоапарат. Той осигурява стабилност, което позволява на фотографа да прави по-резки снимки с по-бавна скорост на обтуратора и/или с по-дълго фокусно разстояние. Монопод може да се използва и при заснемане на видео – когато се държи с ръце, камерата невинаги е стабилна, а чрез поставянето й върху монопод няма опасност от размазване на картината при случайни движения или потрепване. Когато камерата се придържа само чрез монопод се елиминира трептенето във вертикална посока. А когато моноподът е облегнат на друг голям обект, се формира по-стабилна стойка, елеминираща хоризонталното трептене.
Някои видове моноподи за фотография са устроени така, че камерата да се придържа към гърдите, корема или на кръста на фотографа чрез специален адаптер. По този начин се осигурява добра, но не отлична стабилност при заснемане на даден обект. В случая камерата се движи заедно с фотографа, без да отчита никакво потрепване по време на движенията. Този тип моноподи също са изключително компактни – те се прибират на принципа на телескоп бързо и лесно, което им печели първо място по мобилност сред стативите и останалите видове стойки за фотография.
Последен „писък на модата” по отношение на моноподите за фотография са т. нар. “selfie sticks” – „селфи стик” или монопод за селфи снимки. Той помага при самозаснемане и представлява една телескопична дръжка, която може да се прибира и разгъва, и държач с гумирани основи, който придържа телефона или фотоапарата по време на снимки в режим „самоснимачка”. Захващането е здраво, а гумираните основи не позволяват изплъзване на устройството.
Материалите, от които се изработват моноподи за фотография, най-често са или карбон (лек, здрав, на по-висока цена), или алуминий (също лек и здрав, но на по-достъпна цена от карбоновия монопод). Височината, която обикновено позволява регулиране, варира между 150 и 210 см в разгънат вид.
Моноподите се използват и като стойки за стрелба. Подходящи са за придържане на малки огнестрелни оръжия, тъй като не осигуряват най-добрата стабилност. Предпочитан материал за изработка на моноподи е алуминият, тъй като е лек и надежден. В сгънато положение има компактни размери, а в разгънато обикновено е около 1,80 м (моноподите за фотография предлагат по-големи размери за правене на снимки от висок ъгъл, но когато моноподът е предназначен за стойка за стрелба, не е нужна голяма височина). Ловецът може сам да нагласи височината, която ще му бъде удобна. Тъй като моноподите за лов не са най-стабилните стойки за оръжие, за по-добро подсигуряване се препоръчва забиването им в земята. При такива случай гуменият накрайник, поставен в долната част на рамото, който служи за предпазване на монопода от пързаляне, трябва да се демонтира.
Горната част на монопода обикновено има V-образен държач, който също може да се демонтира, и по този начин приложението на уреда се разширява – на мястото на държача може да бъде поставена стойка за фотоапарат. Моноподите имат различни на брой секции, които се регулират с плъзгане и позволяват удобно регулиране на дължината, която е необходима в конкретния случай. За добри помощници по време на лов се смятат трисекционният монопод и четирисекционният монопод за стрелба. Обикновено към последния е осигурено допълнително помощно рамо, което служи за поставяне приклад на пушка и подсигурява още по-голяма стабилност на монопода. Чрез специален ремък, закрепен към основното рамо, допълнителното може да бъде фиксирано под различен ъгъл.
Какво е двунога?
Двуногите са друг вид стойки за стрелба, които включват не един, а два стълба, служещи за осигуряване на по-стабилна опора за оръжието. Те също могат да служат за различни нужди – както за стрелба по време на лов, така и за фотографски цели. Тяхната цел е не само прецизна стрелба или заснемане на картина с добро качество, но и осигуряване на стабилна подпора за уреда при нужда от почивка. Двуногите гарантират стабилност по две оси на движение – вертикално и хоризонтално. Концепцията за този уред е позната още от миналия век и намира широко приложение не само като фотографско или ловно оборудване, но и е често използван от агенции като НАСА.
Двуногата може да бъде поставена на земята, на ниска стена или друг обект за подпора. Може да бъде или с фиксирана, или с регулируема височина, и също като моноподите предлага функция сгъване на принципа на телескоп. По-добрите видове двуноги за лов могат да се накланят и имат определена точка на накланяне, позволяваща на оръжието да се движи наляво и надясно, което спомага за по-добра хоризонтална видимост при неравен терен, както и за удобно положение на ловеца, намиращ се на земята. Има три начина, по които някои видове двуноги за лов могат да бъдат сгънати – далеч от стрелеца, към стрелеца или във вертикална посока.
Двуногите осигуряват по-голяма стабилност от моноподите, макар вторият „крак” да допринася за по-голямото тегло на уреда, което го прави по-малко компактен от другия вариант. Всички видове двуноги за огнестрелни оръжия могат да придържат пушки и картечници, осигурявайки почивка на ръцете и намаляване на движението, което е важен фактор по време на лов. Могат да се използват и за различни видове дългоцевни оръжия.
В същността си много видове двуноги представляват два монопода, свързани в горната си част, които при разтварянето си образуват V-образен държач. Пушката се подпира на държача, като по този начин се осигурява добра прецизност и стабилност по време на стрелба. Сгъваемите двуноги (най-често са такива, за по-голяма компактност) имат няколко секции на сгъване, които лесно могат да се регулират, докато се намери идеалното за стрелба положение. Материалът най-често е лекият и качествен алуминий, макар че и други видове метали, като например стомана, са подходящи за изработка на двуноги, но този вариант е предпочитан. Стоманата е възможно най-здравият материал за каквато и да било конструкция, но в случая важно изискване е компактността. Затова алуминиевите двуноги са особено полезно ловно оборудване, което може да се използва като стойка и за оръжие, и за фотоапарат.
Принципът на съвсем обикновените по дизайн двуноги е включен и при конструирането на космически совалки за изстрелване от NASA. Концепцията тук обаче е друга – учените от NASA използват дизайна на двуногата за създаване на стартова площадка за ракетните си кораби, т.е. да служи като писта за задвижване. Системата за „двуногия старт” е революция в начина, по който космическите совалки излитат в космоса в права вертикална линия.
Какво е тринога?
Триногите разполагат с три стълба, осигуряват по-добра стабилност от моноподите и двуногите, гарантиращи спокойно движение на уреда в хоризонтална и вертикална посока. Единственият им недостатък е, че са по-тежки и обемисти. Въпреки това, за разлика от двуногите, триногите могат да се използват за придържане и на по-малки, и на големи и тежки огнестрелни оръжия. Когато оръжието се постави на триногата, то се усеща леко в ръцете на стрелеца и не му позволява да се измори или да почувства болка в ръцете при по-продължително стоене на едно място. Точността при стреляне е другият плюс – триногите също осигуряват добра прецизност и гарантират максимално удобство. Някои видове триноги са специално пригодени за придържане на пистолет.
Триногите са най-подходящи за стреляне с картечница или много тежко огнестрелно оръжие. Те обаче не са подходящо ловно оборудване, поради теглото и обема си. Затова предпочитан вариант от ловците са моноподите и двуногите – първите са максимално компактни, а вторите осигуряват достатъчно добра стабилност.
Други приложения на триногите
Много култури, включително древните народи на Китай и Гърция, са използвали принципа на триногите в конструкцията на орнаменти, трофеи, жертвеници, съдове за готвене или казани, както и декоративни керамични съдове. Подобен тип керамика е важна част от археологическото наследство на Китай, тъй като произлиза от най-ранните неолитни култури от VII и VIII век пр. Хр. Ритуалните триноги, характерни за Древен Китай, обикновено са били или керамични, или бронзови. Ритуалният съд е бил или с три, или с четири крака.
Китайците използвали т.нар. „жертвени триноги” и през по-модерни времена, но символично. Бронзовият „Трипод на националното единство”, предоставен през 2005 година от Централното китайско правителство на автономния регион Xinjiang Uygur, Северозападен Китай по случай 50-годишнината от съществуването му, е традиционен китайски жертвен съд, символизиращ единство.
Също като моноподите и двуногите, триногите често намират приложение във фотографията. Те осигуряват стабилност на камерата и са особено полезни, когато се правят експозиции при бавна скорост на заснемане или когато се използват телеобективи – при тези случаи се елиминира всяко движение на камерата, когато затворът й е отворен, за да се предотврати размазване на изображението. Триногите са средство за постигане на максимално качествена снимка, тъй като предотвратяват и най-малкото трепване на уреда. Постига се максимална яркост и прецизно рамкиране на изображението. Когато се заснема повече от една снимка на един и същ обект, използването на тринога дава възможност за различен фотографски подход.