Какво е барбекю?
Барбекю (на английски език barbecue, barbeque или съкратено BBQ) е полисемантична дума, чиито значения са свързани помежду си. Понятието се използва за описване на социално събиране, придружено с готвене, което се провежда на открито. „Барбекю” означава също специфично приготвена храна на грил (месо, което се опушва и изпича бавно, като към него се добавя допълнително овкусяване). Терминът се използва и за обозначаване на уреда, чрез който се приготвя това месо. Предмет на тази статия ще бъде именно уредът барбекю.
Каква е разликата между печене на барбекю и на скара?
Да печеш на барбекю и да печеш на скара са две различни неща, които трябва да се разграничават. Разликата между двете се крие в нивото на топлина и в интензивността на нейното излъчване. При печенето на скара продуктите се готвят над директна топлина, обикновено горещ огън, за кратко време. Приготвянето на барбекю става с помощта на непряка топлина или на ниско ниво пряка топлина при ниски температури и изисква повече време.
Компоненти на уреда барбекю
Много от компонентите на всяко барбекю могат да бъдат разглобени и заменени с нови след като се изхабят или развалят, за да може уредът да се използва по-продължително време. За разлика от барбекютата на въглища, газовите са по-сложно устроени и имат повече допълнителни компоненти – горелки, клапани и топлинни плочи.
Горелката на барбекюто е основният източник на топлина, нужна за приготвянето на храната. Обикновено горелките на газовите барбекюта са съставени от: неръждаема стомана, алуминизирана стомана, лят чугун (обикновено с порцеланово покритие). Горелката е устройство, което служи за образуване на смес от газообразно, твърдо или течно гориво с въздух или кислород, както и за подаването на сместа към мястото на изгаряне. Най-често срещаният тип горелки за грил са тези, приличащи на главна буква „H”, обърната на едната си страна – наричат се горелки „H”. Друга популярна форма е овалната. Съществуват горелки тип „фигура 8”, „папийонка” и горелки „бар”. Някои видове барбекю са с отделна горелка – тип „тръба”, която е с права продълговата форма и служи за отопление на едната част от скарата.
Решетките, върху които се поставя храната, се намират на повърхността на барбекюто и също са важна част от него. Те обикновено са изработени от:
- неръждаема стомана (най-скъпият, но и най-дълготраен материал, който може да претендира за доживотна гаранция)
- лят чугун с порцеланово покритие (следващият по качество вариант за материал, който обикновено е с по-голяма дебелина, осигуряваща добро изпичане на месото)
- стомана с порцеланово покритие (издръжлива е точно толкова, колкото чугунът с порцеланово покритие, но не е от най-добрите материали, гарантиращи добро изпичане на продукта)
- лят чугун (най-често се използва за барбекю на дървени въглища, като през цялото време трябва да бъде покрит с мазнина, за да бъде предпазен от ръждясване)
- хромирана стомана (най-евтиният и неиздръжлив материал)
Решетките за камъни се намират непосредствено над горелката. На тях се поставят вулканични камъни (лава камъни) или керамични брикети. Те имат двойна функция – да защитят горелката от разстопени капки, които могат да я увредят, и да разпръснат топлината от горелката равномерно към решетката, на която се поставят хранителните продукти.
Топлинните плочи имат същите функции като решетките за камъни – разпространяват равномерно топлината и предпазват горелката от разстопени капки. Те са често срещани при по-съвременните модели барбекю. По-леки са от решетките за камъни, лесно заменими са и в тях се събират по-малко бактерии.
Вентилите също са част от барбекюто, която може да се износи, да ръждяса или просто да остарее и да стане трудна за работа, след което лесно да се замени. За разлика от горелките, при замяна на вентил, подмененият трябва да съвпада изцяло с оригинала, за да пасне. Ако изглежда, че вентилът се движи правилно, но газта не стига до горелката, най-вероятната причина е запушване на вентурите. Този проблем може да се отстрани чрез използване на дълго гъвкаво пособие.
Капакът на всяко барбекю е изработен от текстилен материал, а размерите му са специално проектирани спрямо размера на грила, за да го предпазят от външни елементи – слънце, вятър, дъжд и сняг, както и от замърсявания от околната среда. Капаците често имат топлоустойчив вътрешен слой, външна винилова (PVC) обвивка и регулиращи се презрамки за закрепване при ветровито време. На външната повърхност може да имат и полиестерно покритие, често подсилено с полиуретаново.
Видове барбекю
Това е най-разпространеният вид барбекю. При него може да се използва като източник на гориво както бутилиран пропан, така и природен газ. Повечето видове газови барбекюта са предназначени за пропан, но лесно могат да бъдат пригодени и за природен газ. Съществуват мнения, че е по-добре да се използва пропан или метан, но всъщност разликата между тях и природния газ е много малка. Затова се препоръчва, ако човек има достъп до природен газ, да използва него за барбекюто си, тъй като е по-евтин и по-удобен, отколкото да се пълнят газови бутилки с пропан.
Газово барбекю се предлага в размери, вариращи от малки (единични) до големи (семейни) или още по-големи, предназначени за ресторанти и способни да приготвят достатъчно месо за изхранване на над сто души.
Повечето газови барбекюта имат следния дизайн: самият грил е свързан към подвижна рамка (на колела), която придържа както него, така и резервоара за горивото. Подвижната рамка би могла да придържа също странични масички или други помощни материали. Сравнително нова тенденция при производството на газови барбекюта е добавянето на инфрачервена горелка към задната част на грила. Тя осигурява равномерна топлина и е предназначена за хоризонтално разположени грилове. Месото се поставя върху метален шиш, който се завърта чрез електрически мотор. По-малки разфасовки от него могат да се пекат по този начин, с помощта на кръгло метално кошче, което се плъзка върху металния шиш.
За основен недостатък на всяко барбекю на газ обикновено се посочва това, че не пресъздава типичния опушен барбекю вкус, който предлага барбекюто на дървени въглища. Месото наистина не се опушва добре без дървени въглища, но за това пък към газовите барбекюта са пригодени малки метални пушилни, в които се слагат дървени стърготини. Тези специални кутии допринасят за добавяне на допълнителен опушен вкус към храната, която се пече. Освен това, при използването на газово барбекю трябва да се внимава с поддържането на температурата, тъй като е трудно да се държи ниска, особено за дълго време.
Газовото барбекю е най-подходящо за: нетърпеливия готвач, който иска по-бързо да запали грила и да приготви храната, без да се притеснява за подготовката и почистването на въглените.
Тези грилове използват или брикети, или дървени въглища, които се запалват преди да бъдат сложени продуктите за готвене. Относно това кой вариант е по-добър, необходими са някои уточнения. Дървените въглища са по-лесни за запалване от брикетите, освен това създават по-силна топлина, оставят по-малко пепел и придават на месото фин опушен аромат. Брикетите се произвеждат от биомаса, при тях плюсът е, че са по-евтини и горят по-продължително време. Те обаче съдържат повече стърготини, което би могло да се отрази на вкуса на месото.
Произвеждат се най-различни по дизайн видове барбекю на въглища. Някои са квадратни, кръгли или правоъгълни по форма, някои имат капаци, а други – не.
Как се пали барбекю на въглища?
Най-лесният начин да се запали огънят, на който ще се пече месото, без да се оставят следи върху околната среда, е като се използва цилиндричен метален инструмент, който е отворен в двата си края. В долния край на това устройство се поставя смачкан вестник, отгоре се напълва с въглища, след което се запалва. Това е най-сигурният и икономичен метод. Преди поставянето на месото обаче трябва да се проверят условията, на които ще се пече – състоянието на въглищата и температурата са особено важни. Върху въглищата трябва да се е образувал тънък слой пепел, което понякога отнема между 15 и 40 минути. А относно температурата, може да се използва следният метод: ако човек може да задържи ръката си на 3 см над грила за не повече от 2 секунди, огънят е твърде горещ. При задържане 4 секунди е средно горещ, при 6 секунди – умерен. За достигане на нужната умерена температура е важно въглищата да се разбъркват – за намаляне на температурата се разреждат, а за увеличаване се събират на купчина.
Електрическо барбекю
Електрическото барбекю се захранва на ток, а месото при него се пече върху специални нагряващи плочи, без да се изисква палене на огън. Има два основни вида електрическо барбекю – за вътрешна и за външна употреба. Подходящо е за живеещите в градове, в които газови барбекюта и такива на въглища са забранени по противопожарни норми. Затова преди покупка на барбекю е добре човек да бъде запознат със законите и разпоредбите на града, в който живее или в който ще използва уреда.
Недостатък на електрическото барбекю е вкусът, който придава на месото. То не е заместител на традиционното барбекю. При използване на електричество, опушеният вкус, така важен за всяко барбекю, се губи.
Този тип барбекю е подходящо за къмпинг, пикник или дейности на открито, до които се стига с кола, тъй като е лесно преносимо и значително по-компактно от обикновените барбекюта. Предлагат се всякакви видове портативно барбекю – преносимо барбекю на газ, на въглища и електрическо. Размерът обаче може да бъде както предимство (като оборудване за къмпинг), така и недостатък. С преносимо компактно барбекю не могат да се приготвят десетки хамбургери, както с едно стандартно барбекю на газ например. Единственият шанс да се получат повече бройки е ако човек стои цял ден на него, но за сметка на това, за семеен къмпинг е повече от удобно.
Преносимото барбекю на въглища е много компактно и има функции, които го превръщат в лесно за транспортиране къмпинг оборудване. Най-често се предлага в правоъгълна форма, със сгъваеми крака, които се прибират към основната част и в този вид барбекюто може да се побере лесно в багажника на колата. За повече лекота, някои модели не са снабдени с капаци. Други имат както капаци, така и вентилация, крака и още допълнителни удобства. Някои видове преносимо барбекю изцяло дублират функциите на по-големите стандартни барбекюта.
Хибридното барбекю се използва за готвене на открито с дървени въглища и природен газ или течен пропан. Готви се по същия начин, както с традиционното барбекю на газ. Производителите обаче твърдят, че барбекюто хибрид съчетава удобствата на газовото барбекю с вкуса и готварските техники, които предоставя барбекюто на дървени въглища. Газовите горелки предоставят мигновен огън за готвене, а при хибридното барбекю те спомагат за бързо запалване на дървените въглища и удължават продължителността на една готварска сесия. Барбекюто хибрид има пропанова горелка, която може да бъде отстранена, а като източник на гориво да бъдат използвани въглища или дърва. Много видове имат характеристики, подобни на преносимото барбекю на дървени въглища – могат да се сгъват, за по-лесно пренасяне от едно място на друго.
Аксесоари за барбекю
За всички собственици на газово барбекю, допълнителните газови бутилки са задължителен аксесоар. Продават се отделно контейнери пропан-бутан с различна вместимост, които са подходящи за всякакви газови котлони, а също и за някои видове туристически котлони „на винт”. За безопасна употреба към всяка газова бутилка обикновено се добавя предпазен клапан. Те са леки и компактни.
Друг удобен аксесоар са специалните комплекти за барбекю, съдържащи няколко прибора – нож, лопатка, вилица и шишове за печене. Най-често са изработени от неръждаема стомана и са отличен помощник при приготвянето на вкусно барбекю. При закупуване в комплект обикновено вървят с текстилна чанта, която позволява по-компактно носене и съхранение.
Освен прибори, на пазара се предлагат и най-различни съдове за готвене, подходящи за дейности на открито, за къмпинг или просто за барбекю на двора. Алуминият е верен помощник при направата на удобни и леки съдове за готвене – съществуват специални тенджери и тигани, изработени от анодизиран алуминий, които са идеални за къмпинг и барбекю. Те са здрави и устойчиви, а най-важното – за тях не се изисква специфична поддръжка. Предлагат се и други съдове, удобни за пренасяне – купи в различни размери, изработени от леки материали, сгъваеми чаши, сгъваеми силиконови съдове, сгъваем контейнер за вода, както и цели комплекти за готвене на открито.
Четката за барбекю е насъщна нужда за всеки притежател на уреда. Този тип четки съдържат месингови иглички за прецизно почистване, метален нож за стържене и абразивна найлонова гъба. Чрез подобен продукт 3 в 1 лесно може да се поддържа изрядна хигиена на барбекюто.